comment-avatar
Dobromir Meloch
Czas na kolejne podsumowanie. Przed wami dziesięć najpopularniejszych polskich albumów, które miały swoją premierę w kwietniu. Wśród nich: Otsochodzi, Margaret oraz Jacuś.

Cześć wszystkim! Kwiecień już prawie za nami, więc czas na kolejne zestawienie z cyklu „Polskie płyty miesiąca 2024”. W tym miesiącu głównie czekaliśmy na nowe utwory Otsochodzi i Margaret, ale na moich słuchawkach pojawiło się też mnóstwo innych interesujących albumów. Wszystkie odkrycia znajdziecie na playliście którą umieściłem na końcu wpisu. Miłego słuchania!

polskie płyty 2024 kwiecień otsochodzi

okładka: Otsochodzi


Polskie płyty Kwiecień 2024 – Najpopularniejsze tytuły

1. Otsochodzi – TTHE GRIND (05.04)

Minęły zaledwie cztery miesiące nowego roku, a już teraz mogę powiedzieć, że ten album ma ogromne szanse na znalezienie się w moim TOP 10 ulubionych albumów w 2024 roku. Otsochodzi dostarczył nam naprawdę solidny krążek, który nie nudzi się podczas słuchania. Jedynym punktem, który można by poddać dyskusji, to obecność gości na albumie – Taco Hemingway, Oki i Young Igi to już pewnego rodzaju standard, z którym Młody Jan zdążył nas przyzwyczaić. Wśród komentarzy pod postem artysty zauważyłem osoby, którym to nie przeszkadza, ale są też tacy, którzy chcieliby zobaczyć tutaj kogoś nowego.

Posłuchaj: “Piegi”, “Czarne Chmury”, “Kiedyś Cię Znajdę”

 

2. Margaret – Siniaki i Cekiny (26.04)

Po dziesięciu latach od debiutanckiego singla “Thank You Very Much” i czterech latach fascynującej eksploracji rapowej sceny muzycznej, Margaret powraca do popu w zupełnie nowej odsłonie. Jej dojrzałość jako artystki i osoby wybrzmiewa wyraźnie w każdym z 17 utworów na płycie. Moim faworytem jest singiel “Miłego Lata“, który już od pierwszego odsłuchu wciąga i sprawia, że chcesz do niego wracać.

Posłuchaj: “Miłego lata”, “Niespokojne morze”, “Hot Like Summer”

 

3. Catchup – Kuku Na Muniu (19.04)

Odrobina żartu, szczypta narzekania, trochę hedonizmu, nieco zakochania. Samo życie. Ta płyta to zupełnie nowa odsłona muzycznej podróży wokalisty, rapera i producenta w jednej osobie. Na najnowszym wydawnictwie znajdziesz wiele przedstawicieli młodego pokolenia w muzyce, w tym m.in. Braci Kacperczyk, Bambi, Otsochodzi, Ignacego oraz Franka Leena.

Posłuchaj: “Łopian”, “Facetime”, “Senablat”

 

4. Jacuś – Fantasmagorie (05.04)

Fantasmagorie” to odzwierciedlenie nieustannie analizowanych obserwacji i doświadczeń Jacusia dotyczących otaczającego świata. Pułapka rozmyślań na granicy jawy i snu sprawiła, że postrzeganie niektórych wydarzeń nadal wzbudza wątpliwości, czy wydarzyły się naprawdę, czy też stanowiły tylko wytwór fantasmagorycznych wizji. Interpretację tych zjawisk autor pozostawia słuchaczom.

Posłuchaj: “Chcę Ci Powiedzieć”, “Maybach”, “Styl”

 

5. Oxford Drama – The World Is Louder (12.04)

Oxford Drama to polski zespół electropopowy pochodzący z Wrocławia. Małgorzata Dryjańska i Marcin Mrówka na swoim najnowszym albumie podejmują różnorodne tematy istotne dla współczesnego świata, takie jak pokusy materialne, przesyt, nudę oraz kryzys przywództwa.

Posłuchaj: “The Leader”, “Pack Your Dreams”, “More & More”


Męskie Granie 2024 line-up – Dawid Podsiadło nie zagra? [ZOBACZ PEŁNY SKŁAD]

 

6. Pola Chobot & Adam Baran – Burza (26.04)

Pola Chobot & Adam Baran to niewątpliwie jeden z najciekawszych głosów polskiej alternatywy. Oniryczny i poetycki a jednocześnie bardzo wyrazisty. Tworzą muzykę z pogranicza alternatywy i dark popu. Album “Burza” to trzecie wydawnictwo duetu po świetnie przyjętym albumie “Jak wyjść z domu, gdy na świecie mży?” oraz EP-ce “Trzeba mi”.

Posłuchaj: “Mów”, “Za oknem błyska”, “Podobno”

 

7. Runforrest – Rytuał (04.04)

Runforrest to pseudonim artystyczny krakowskiego singer- songwritera Grzegorza Wardęgi, którego pełne osobistych historii piosenki urzekają emocjonalnością i intymnością. Album “Rytuał” zabierze was w wyjątkową podróż przez zawiłości ludzkich emocji, ubraną w dźwięki syntezatorów, zmieszanych z inspiracjami muzyki ludowej i etnicznej.

Posłuchaj: “W ogień”, “Zimna Woda”, “Bruce”

 

8. Olka – Krótka historia EP (12.04)

Krótka historia” to opowieść kobiety, która nadwyręża siebie dla relacji, jaką tworzy z drugim człowiekiem. I choć próbuje się w niej nie zgubić, ciągle daje przekraczać swoje granice. Każdy utwór, odkrywa nową, uniwersalną historię, w której życie daje kolejną lekcję.

Posłuchaj: “ruletka”, “Inni ludzie”, “Podobno”

 

9. BIOS – Pierwsze rozdanie (15.04)

BIOS to połączenie pięciu utalentowanych muzyków dla których muzyka jest zarówno zawodem, jak i pasją. Ten autorski projekt powstał podczas wspólnego wyjazdu w Bieszczady, gdzie zostały napisane pierwsze kompozycje łączące w sobie ambitny pop z elementami bluesa oraz soul’u. W skład zespołu wchodzi: Kamil Bijoś, Kacper Stolarczyk, Daniel Kapustka, Wojtek Famielec, oraz Artur Michalski.

Posłuchaj: “Pierwsze rozdanie”, “Cios”, “Hylofobia”

 

10. .Wavs – HEAVY POP (17.04)

WAVS to alt-rockowy zespół z Krakowa, który gra heavy pop. Muzycznym fundamentem grupy jest muzyka grunge’owa i alternatywna lat 90’ – śpiewne melodie i surowe brzmienie. Najnowszy album to czternaście piosenek o przesileniu życiowym, opowieść o dorosłym człowieku wciąż poszukującym swojej własnej drogi w świecie pełnym szans, dylematów i zagrożeń.

Posłuchaj: “Najsmutniejsze Rzeczy”, “Ciary”, “Ptaki”


Kwiecień 2024 polskie płyty – playlista

Czy sprawdziłeś/aś już nasze poprzednie podsumowanie? Jeżeli nie, koniecznie nadrób zaległości! Poniżej zamieszczam jedyną w swoim rodzaju playlistę z albumami i EP-kami wydanymi na przestrzeni tego miesiąca. Miłego słuchania!

Twój album lub ulubiony artysta nie znalazł się na liście? Zostaw wiadomość w zakładce kontakt lub napisz do nas na naszym oficjalnym koncie na instagramie.

Playlista Maj 2024 – Polskie Płyty już na Spotify. Aktualizacje w każdy piątek. Zostaw obserwację żeby być na bieżąco!

Udostępnij na:

Zdjęcie w nagłówku: okładka: Otsochodzi