comment-avatar
Dobromir Meloch
Czas na kolejne podsumowanie. Przed wami dziesięć najpopularniejszych polskich albumów, które miały swoją premierę w kwietniu. Wśród nich: Young Igi, The Bullseyes oraz Guzior.

Cześć wszystkim! Maj już za nami, więc czas na kolejne zestawienie z cyklu „Polskie płyty miesiąca 2024”. W tym miesiącu głównie królował rap/hip-hop ale nie zabrakło ciekawych odkryć z gatunku muzyki alternatywnej. Wszystkie odkrycia znajdziecie na playliście którą umieściłem na końcu wpisu. Miłego słuchania!

okładka: Young Igi

Polskie płyty Maj 2024 – Najpopularniejsze tytuły

1. The Bullseyes – Polish Sweethearts (09.05)

Zbiór utworów, które znajdują swoje źródło w głębokich, osobistych przeżyciach — od bolesnych rozstań po sercowe rozterki. Mimo tej trudnej tematyki, utwory na albumie posiadają unikalną moc wyciągania słuchaczy z najciemniejszych emocjonalnych głębin.

Posłuchaj: “Black Market”, “Hello Stranger, Bye Friend”, “20 Hours in Bed”

 

2. Young Igi – Ekskluzywny Głód (24.05)

Bogatszy w nowe doświadczenia i środki wyrazu, ale jak zawsze melodyjny i skupiony na autorskiej wizji muzycznej. Young Igi prezentuje “Ekskluzywny głód”, czyli najbardziej dopracowany album w swoim dorobku.

Posłuchaj: “15 MINUT”, “A PAMIĘTASZ JAK”, “BOTTLE POP”

 

3. Guzior – G (24.05)

„G” to czwarty solowy album Guziora złożony z kilkunastu nowych utworów powstałych w ciągu minionych trzech lat. Lista utworów i gości liczy sobie najwięcej pozycji ze wszystkich dotychczasowych albumów artysty – pojawiają się na niej także postaci, z którymi raper jeszcze nie współpracował.

Posłuchaj: “STRZELAM PETEM”, “HILL BOMB”, “ŁAPIE OKAZJE”

 

4. Santabarbara – The Best Of Unreleased Hits (09.05)

„The Best Of Unreleased Hits” charakteryzuje duża dawka muzycznej klasy, doświadczenia i nowoczesności. Za ostateczny kształt brzmienia zadbał Michał Kupicz odpowiedzialny za miks oraz Rafał Smoleń, który zrealizował mastering.

Posłuchaj: “Poza mną”, “Disco”, “Spadam”

 

5. Ramisz – Lepiej późno niż wogóle (14.05)

Debiutancki album Ramisza “Lepiej późno niż w ogóle” ukazał się 14 maja 2024 roku. Solowa twórczość artysty oscyluje wokół szeroko pojętej alternatywy, w ramach której niestraszne mu są 7-minutowe partie gitar, syntezatorowe romanse czy chwytliwe, piosenkowe formy.

Posłuchaj: “Lepszy czas”, “Uciekam stąd”, “Mars”


Męskie Granie 2024 – nowy singiel już 7 czerwca [ZOBACZ KTO ZAGRA W TEGOROCCZNYM SKŁADZIE]

 

6. Daria ze Śląska – Na południu bez zmian (24.05)

Drugi studyjny album zatytułowany „Na południu bez zmian” ukazał się 24 maja 2024 roku nakładem Jazzboy Records. Będzie to rok po debiucie płytowym „Tu była”, za który Daria została nagrodzona dwoma Fryderykami: Album Roku Indie Pop oraz Debiut Roku.

Posłuchaj: “Pamięć do złych słów”, “Taras”, “Duch”

 

7. Rat Kru – Bloki i Smoki (15.05)

Płyta “Bloki i Smoki” zawiera piosenki o alienacji i o ucieczce w hedonizm z nutka nadziei na końcu. Muzyka to klasyczne RAT KRU ale też ucieczki w bardziej subtelne rejony muzyki elektronicznej.

Posłuchaj: “Wyrwany”, “Meloman”, “18 Lat”

 

8. Jantar – Turnus (24.05)

Debiutancki album zespołu Jantar zatytułowany „Turnus” może być sporym zaskoczeniem dla słuchaczy zaznajomionych z wcześniejszymi dokonaniami członków zespołu. Od początku album urzeka ciepłym, analogowym brzmieniem wykreowanym przez Michała Kupicza, które, choć odsyła do klimatu muzyki z lat 70, to jednocześnie zdaje się istnieć poza czasem, w świecie wiecznego lata.

Posłuchaj: “Bulwary”, “Pył”, “Jedna na milion”

 

9. Znowu Tony – Backstage EP (24.05)

Znowu Tony prezentuje debiutancką EP-kę. Zwycięzca ostatniej edycji SBM Starter ma dla Nas aż 6 premierowych utworów, dzięki którym dowiemy się co wydarzyło się w jego życiu po dołączeniu do wytwórni.

Posłuchaj: “Soda”, “1 z 10”, “Sylwestrowy Klasyk”

 

10. Iwaneczko – Millenium (17.05)

„Millenium” to drugi solowy album Iwaneczko. Artysta wraca do nas z muzyką inspirowaną przełomem lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych, w większości – historiami swojego dzieciństwa. To wydawnictwo, które jest ponownym narodzeniem i określa przełom – Millenium w Jego życiu.

Posłuchaj: “Głos”, “Dwadzieścia”, “Noc”


Maj 2024 polskie płyty – playlista

Czy sprawdziłeś/aś już nasze poprzednie podsumowanie? Jeżeli nie, koniecznie nadrób zaległości! Poniżej wstawiam link do playlisty z polskimi płytami i epkami wydanymi na przestrzeni tego miesiąca. Miłego słuchania!

Twój album lub ulubiony artysta nie znalazł się na liście? Zostaw wiadomość w zakładce kontakt lub napisz do nas na naszym oficjalnym koncie na instagramie.

Playlista Czerwiec 2024 – Polskie Płyty już na Spotify. Aktualizacje codziennie. Zostaw obserwację żeby być na bieżąco!

Udostępnij na:

Zdjęcie w nagłówku: okładka: Young Igi