comment-avatar
Dobromir Meloch
Kiedy to minęło? Kolejny miesiąc za nami a wraz z nim podsumowanie wszystkich polskich albumów, które swoją premierę miały w październiku. Nie zabraknie głośnych nazwisk oraz wschodzących artystów.
październik polskie płyty 2023

Październik polskie płyty 2023

Październik już praktycznie za nami więc nadszedł czas żeby przypomnieć wam najważniejsze polskie płyty które ukazały się w tym miesiącu. Poniżej znajdziecie listę albumów wraz z krótkim komentarzem. Ważna sprawa – nie sugerujcie się kolejnością. Wybrałem po prostu 10 albumów, które powinniście sprawdzić w pierwszej kolejności. Pozostałe premiery znajdziecie w nieco innej formie, dlatego czytajcie do końca, bo przygotowałem dla was małą niespodziankę!

Polskie płyty październik – TOP 10

1. Daria Zawiałow – Dziewczyna Pop (20 Październik)

W skrócie – to bez wątpienia jedna z najbardziej wyczekiwanych polskich premier tego roku! Czy jest popowo? Tak, ale na pół gwizdka. Po pierwszych singlach wydawało się, że album będzie utrzymany głównie w takich klimatach, ale po pełnym odsłuchaniu materiału odnalazłem tam również kilka spokojniejszych kompozycji. W każdym razie nie zawiodłem się! To pierwszy raz w moim życiu, kiedy album Darii podoba mi się tak bardzo – zarówno pod względem muzycznym, jak i wizualnym.

Ulubione: “Z tobą na chacie”, “Złamane serce jest ok”, “Ballada o niej”

2. Kasia Lins – Omen (27 Październik)

Przyznam, że przez kilka lat omijałem twórczość pani Lins, nie rozumiałem fenomenu jej osoby. “Omen” stał się punktem zwrotnym w moim postrzeganiu jej twórczości. Zakochałem się w “Po trupach do ciebie” i zrozumiałem, że Kasia powinna lecieć na moich słuchawkach już dawno temu. Topka tego miesiąca – czy tego chcecie czy nie!

Ulubione: “Po trupach do ciebie”, “Anioł”, “Omen”

3. Ignacy – Central Park (20 Październik)

Pierwsze skojarzenie po odsłuchaniu utworu “Niepewność”? – Młody Dawid Podsiadło. Serio, chłopak ma 20 lat, a skala jego talentu wybija ponad skalę. Bardzo mocny debiutant i kandydat na jednego z topowych polskich wykonawców w nadchodzących latach. Nie wierzycie? – To spójrzcie na liczby które wykręca Ignacy na swoim profilu Spotify.

Ulubione: “To co mam”, “Samoloty”, “Niepewność”

4. Sarsa – *Jestem Marta (6 Październik)

Razem z płytą “Jestem Marta”, artystka pragnie przede wszystkim zdjąć maski, które nosiła przez lata, oraz obalić utrwalone stereotypy, aby ukazać swoją naturalność. Ta autentyczność pozwoliła Sarsie otworzyć zupełnie nowy rozdział w jej karierze i stworzyć album pełen wdzięku i przebojowych melodii. To obowiązkowa pozycja do sprawdzenia dla wszystkich, którzy wciąż kojarzą artystkę jedynie z charakterystycznymi rogami na jej głowie.

Ulubione: “Zuch dziewczyna”, “jprdl feat. Piotr Rogucki”

5. Kwiat Jabłoni – Pokaz slajdów (13 Październik)

Powiem wprost – muzyka Kwiatu Jabłoni totalnie do mnie nie trafia a singiel “Byłominęło” skutecznie zniechęcił mnie do sprawdzenia pozostałęgo materiału na płycie. W każdym razie, album jest fajnie wydany fizycznie i zasługuje na to żeby znaleźć się w tym zestawieniu. Fanbase rodzeństwa z Warszawy chyba by mnie udusił gdybym pominął tą premierę :).

Piosenka której nie znajdziecie na mojej playliście: “Byłominęło”

6. Dildo Baggins – Samozadowolenie (13 Październik)

Pod pseudonimem i maską Dildo Bagginsa ukrywa się Bartosz „Administratorr” Marmol, który znany jest na rodzimym rynku muzyki alternatywnej z takich zespołów jak Administratorr Electro czy Lesław i Administratorr. Chyba najlepszą promocją albumu będzie to że zapisałem praktycznie wszystkie pozycje z tracklisty. Króko mówiąc – gorąco polecam!

Ulubione: “Kabaczki”, “Kevin sam na wiosnę”, “Usta usta”, “Pad thai”

7. Natalia Przybysz – Tam (13 Październik)

Album “Tam” to opowieść o niezwykłych podróżach – zarówno tych odległych, jak i tych w głąb samego siebie. Jest on również symbolem fascynacji podróżami oraz wielką wodą, które w Natalii Przybysz zrodziły się po przepłynięciu Oceanu Atlantyckiego. To ważne wydawnictwo, zawierające jedenaście niezwykle klimatycznych kompozycji.

Ulubione: “Do zobaczenia do jutra”, “Za zimną wodę”

8. Doda – Aquaria (Deluxe) (3 Październik)

Długo wyczekiwana reedycja podwójnie platynowej płyty “Aquaria” zawierająca dodatkowo pięć zupełnie nowych utworów. Gościnnie w dwóch nowych piosenkach usłyszymy Smolastego oraz Bedoesa 2115. Promocji albumu towarzyszą spektakularne koncerty w ramach trasy “Aquaria tour”, które wyprzedały się w zaledwie kilka godzin. Królowa jest tylko jedna!

Ulubione: “Melodia ta”, “Dom”

9. Michał Szczygieł – Michał Szczygieł (27 Październik)

Następca świetnie przyjętego debiutanckiego albumu Tak jak chcę”, ukazał się w ostatni piątek tego miesiąca. Na krążek Michał Szczygieł” trafiło dziesięć utworów, w tym opublikowana platynowa “Adrenalina”, “Nowe sytuacje” oraz “Pocałunek lata”. Artysta zdążył nas przyzwyczaić do tworzenia niezwykle chwytliwych utworów, a jego najnowszy materiał to z pewnością dobry sposób na poprawę nastroju w ponury jesienny dzień.

Ulubione: “Światło”, “Pocałunek Lata”

10. Waima – Cameleo (27 Październik)

Na zakończenie debiutancki album Waimy, który jest jednym z najczęściej wyszukiwanych artystów na naszej stronie w tym miesiącu. Płyta “Cameleo” to zbiór 15 utworów, które doskonale odzwierciedlają wszechstronność młodego artysty. Na albumie można usłyszeć także głośne nazwiska, takie jak Otsochodzi, Sobel czy Oki.

Ulubione: “Nie ma mowy”, “Chwile”

Październik 2023 polskie płyty – playlista

Jak już mówiłem na początku wpisu, przygotowałem dla was małą niespodziankę. Październik 2023 – Polskie płyty to zbiór prawdopodobnie wszystkich najważniejszych premier jakie ukazały się w tym miesiącu. Znajdziecie tam czołowych polskich artystów, a także tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę w muzycznym świecie. Mam nadzieję, że dzięki tej liście nadrobicie zaległości i odkryjecie coś nowego.

Dajcie znać, co sądzicie o takiej formie podsumowania, i czy chcielibyście, żebyśmy robili podobne aktualizacje dla każdego nowego miesiąca, w każdy piątek. Miłego słuchania!

Jeżeli jakiegoś artysty bądź zespołu brakuje na liście proszę o kontakt.

Udostępnij na:

Zdjęcie w nagłówku: Październik polskie płyty 2023