comment-avatar
Dobromir Meloch
To był wyjątkowo udany rok! Przed wami zestawienie najlepszych polskich albumów, które ukazały się w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Kto zasłużył na najwyższe miejsce na podium?

No właśnie, i tutaj pojawił się mały problem. Polskie płyty w 2023 roku nie rozczarowały, ale jednocześnie nie wyróżniły się na tyle, abym mógł przypisać im konkretną cyferkę w moim osobistym rankingu. Zamiast TOP10 przygotowałem dla was skromne podium z trzema pozycjami, które moim zdaniem są po prostu najciekawsze. Jak wiemy, każdemu podoba się co innego, dlatego ostateczny wybór pozostawiam tobie, drogi czytelniku. Miłego słuchania!

Polskie płyty 2023 – okładka: Daria Zawiałow


Debiutanckie albumy, które warto posłuchać

Zanim przejdziemy do topowych artystów, warto zwrócić uwagę na tych, którzy dopiero zaczynają wchodzić w świat muzyki. Przed wami dziesięć obiecujących wykonawców, którzy w tym roku wydali swoje pierwsze płyty (kolejność losowa).

Ignacy – Central Park

Debiutancki album Ignacego zawiera jedenaście utworów, w tym nominowany do Fryderyka, przebojowy “Czekam na znak”. Na autorskim materiale artysty nie zabrakło wyjątkowych gości: Pauliny Przybysz i Zalii. Bez wątpienia jeden z najzdolniejszych młodych wykonawców tego roku – polecam!

Posłuchaj: “To Co Mam”, “Niepewność”, “Czekam Na Znak”

Oskar Cyms – Nigdy Wcześniej

Płyta “Nigdy wcześniej” to krążek zawierający 11 piosenek utrzymanych w mocno popowym klimacie. Choć pierwsze single z tej płyty odniosły duży sukces komercyjny, uważam, że Oskar nie pokazał jeszcze w pełni swojego talentu. Czekamy na więcej!

Posłuchaj: “Na niebie”, “Nigdy Wcześniej”, “Daj mi znać”

Julia Rocka – Blaza

“Blaza” Julii Rockiej to pierwszy album w historii OLiS (Oficjalnej Listy Sprzedaży albumów muzycznych w Polsce), który dotarł do TOP 50, ukazując się jedynie w streamingu! Artystka jest często opisywana jako jedno z najciekawszych, popkulturowych objawień ostatnich lat!

Posłuchaj: “Balans”, “Oficjalna wersja zdarzeń”, “Się poznali”

Nita – Nitki

“Nitki” to pierwszy krążek nity – młodej wokalistki, tekściarki, kompozytorki, osobowości social mediowej oraz scenicznej. Pod względem gatunkowym artystka porusza się między popem a alternatywą, nie bojąc się eksperymentować i poszukiwać wyjątkowych, unikalnych brzmień.

Posłuchaj: “Ex”, “Póki co”, “Wars”

Frank Leen – Miłość w czasach

Nazwa płyty nawiązuje do albumu “Miłość w czasach popkultury” zespołu Myslovitz, którą Frank Leen wskazuje jako jedną ze swoich ulubionych. Brakujący człon tytułu swojego debiutanckiego krążka Frank Leen pozostawia jednak do wolnej interpretacji słuchaczy. Poza Gibbsem w tytułowym utworze, gościnne występy na płycie zaliczyli Atutowy, Szczyl, Bemy, Blinders oraz CatchUp.

Posłuchaj: “After na Woli”, “Zawsze chciałem być”, “Bombonierki”


Lackluster – Spędzam dni sam

Lackluster, (Szymon Mikła) to 22-letni wokalista, producent i multiinstrumentalista tworzący muzykę na pograniczu post hip-hopu, elektroniki, popu oraz indie rocka. Znany głównie z kolaboracji z inną artystką młodego pokolenia – Zalią.

Posłuchaj: “Zmiana Planów”, “Dominic Fike”, “Miszmasz”

Hania – W pełni

“W pełni” to debiutancki album Hani, składający się z 10 utworów nagranych w klimacie pop i r&b. Piosenki opisują emocje i odczucia artystki w poszczególnych etapach jej życia. Tytuł albumu ma dwa znaczenia, gdyż inspirowany jest księżycem, jak i tym, że w ten właśnie sposób czuje się artystka.

Posłuchaj: “Miejsca z plakatu”, “24h”, “W pełni”

Kathia – Przestrzeń

“Przestrzeń” to zapis moich przeżyć i emocji z nimi związanych. Pracowałam nad tym albumem długo, więc jest pozbawiony pustki, czasem esencjonalny, czasem duszny, a czasem dający oddech – mówi o swoim albumie Kathia.

Posłuchaj: “TIMOTHEE CHALAMET”, “Berlin”, “lekka jak powietrze”

Daria ze Śląska – Tu była

Album “Daria ze Śląska Tu była” to 10 piosenek składających się na bardzo osobistą ale jednocześnie zaskakująco uniwersalną historię. Cechami charakterystycznymi tej płyty są mocne i bezpośrednie teksty, nad którymi Daria pracowała m.in z Agatą Trafalską (Kortez, Kaśka Sochacka).

Posłuchaj: “Kill Bill”, “Falstart albo faul”, “Gambino”

Wiktor Dyduła – Pal licho!

Wiktor Dyduła to polski wokalista i kompozytor, który wziął udział w 12. edycji programu “The Voice of Poland” w 2021 roku, dochodząc do finału i zajmując czwarte miejsce. Jako finalista wydał singel “Dobrze wiesz, że tęsknię”, który zdobył status złota.

Posłuchaj: “Adios”, “Pal licho!”, “Złości miłości”


Polskie płyty 2023 – kto zajął miejsce na podium?

Wytypowałem trzy najważniejsze albumy tego roku. Nie zmuszajcie mnie jednak do wybierania tego najlepszego – wszystkie są świetne i mają w sobie coś wyjątkowego. Co ciekawe, na podium trafiły dwie artystki, z którymi przez wiele lat nie było mi po drodze 🙂

Kasia Lins – Omen

Po trzyletniej przerwie, Kasia Lins powraca z nowym materiałem, określanym jako miłosne “Crime Story”. Album “Omen” wyraźnie przypieczętowuje wyrazisty styl artystki, znany nam choćby z poprzedniego wydawnictwa “Moja wina”. Genialna okładka, świetna zawartość w postaci 12 utworów – czego chcieć więcej!

Najlepsze utwory: “Po trupach do ciebie”, “Do śmierci mamy czas”, “Nieba nie ma”

Taco Hemingway – 1-800-OŚWIECENIE

“1-800-Oświecenie” to album konceptualny, ale nie w charakterze fabularnym, tak jak było to w przypadku wcześniejszego “Marmuru”. Na nową płytę składa się 15 premierowych utworów, a sam album w zaledwie dobę po starcie preorderu osiągnął złoty nakład (ponad 15 tys. sprzedanych egzemplarzy). Ze względu na swoją formę określany przez fanów jako nasze polskie “DAWN FM“.

Najlepsze utwory: “Cichosza”, “Gelato”, “Mix Sałat”

Daria Zawiałow – Dziewczyna Pop

Jeden z najbardziej wyczekiwanych albumów tego roku. Zaryzykuję nawet stwierdzeniem, że jest to najlepszy tytuł w karierze Darii. “Dziewczyna Pop” to muzyczna podróż do Stanów Zjednoczonych okraszona brzmieniem gitar rodem z lat dziewięćdziesiątych. Album został podzielony na trzy rozdziały. Pod każdym z nich kryją się cztery utwory, a wraz z nimi osobna historia, warstwa wizualna i miejsce na mapie USA.

Najlepsze utwory: “Ballada o niej”, “Z Tobą na chacie”, “Tom Yum”, “Fifi Hollywood”, “Złamane serce jest ok”


Polska muzyka 2023 w pigułce – playlista

Nie sposób wspomnieć o wszystkich, dlatego na naszym profilu w serwisie Spotify znajdziecie playlisty z najważniejszymi polskimi płytami tego roku. Zachęcamy również do sprawdzenia kalendarza premier na naszej stronie oraz obserwowania nadchodzących nowości 2024 roku. Do usłyszenia!

Twój album nie znalazł się na stronie lub playlistach? Zostaw wiadomość w zakładce kontakt lub dodaj premierę na naszej stronie.

Udostępnij na:

Zdjęcie w nagłówku: Polskie płyty 2023 - okładka: Daria Zawiałow