comment-avatar
Aleksander 'Joul Bex' Meloch
Luna to jedna z polskich kandydatek do tegorocznej Eurowizji - właśnie poznaliśmy utwór "The Tower" z którym Luna wystartuje w preselekcjach.

Luna “The Tower” to już kolejny utwór, który weźmie udział w polskich preselekcjach do Eurowizji. Tegoroczny konkurs odbędzie się 11 maja 2024 w szwedzkim Malmö, a do 2 lutego mogą się zgłaszać kandydaci. Jak wypada singiel Luny na tle innych zgłoszeń?

Luna The Tower - Eurowizja 2024

Luna, fot. materiały prasowe

Luna “The Tower” z premierą przed pełnią księżyca

Utwór był zapowiadany już od dłuższego czasu. Trafił on do sieci krótko po północy 24 stycznia, tuż przed pierwszą tegoroczną pełnią księżyca. Nie jest to bez znaczenia w przypadku tej artystki, która bardzo często odnosi się w swojej twórczości do symboliki księżycowej. Oto zaprezentowany klip:

Każdy ma swoją wieżę

Tytułowa wieża symbolizuje w piosence ograniczenia, których doświadcza artystka, lecz ma to też szersze znaczenie. Każdy z nas tkwi w swojej własnej “wieży”, która zbudowana jest z negatywnych schematów i relacji, czasem złych wpływów inny ludzi. Najbardziej jednak szkodzimy sobie sami.

Luna w utworze “The Tower” burzy wieżę, czyli porzuca swoje więzy i ograniczenia dając tym samym pokaz wolności i siły. Oto co mówi o swojej piosence:

„The Tower” to manifest wolności i siły – opowiada Luna. – Wyjście z mroku i ciemności. Porzucenie więzów, blokad, ograniczeń, negatywnych schematów i relacji. Zburzenie wieży i wyjście na świat. To uświadomienie sobie własnej siły, pełni i tego, że ograniczenia są naszym tworem. Wieża to miejsce czy też stan, który budujemy my sami. I’m the one who built the tower.Kim jest Luna?

Luna to alt-popowa piosenkarka, która już w 2018 roku nawiązała współpracę z wytwórnią Kayax. Obecnie współpracuje z Universal Music Polska. Występowała już na krajowych festiwalach takich jak Open’er, Męskie Granie, czy Great September. Jej pseudonim odnosi się do księżyca, ale też problemu lunatykowania z którym się zmagała.

Luna to artystka, która ma dwie twarze, niczym dwie strony księżyca – jedna jest jasna, a druga ciemna, mroczna. Jej ciemniejszą stronę reprezentował wydany w 2022 roku album “Nocne zmory“. W kolejnym roku artystka przeszła przemianę przechodząc stopniowo na jasną stronę księżyca – jej nowa twórczość jest jaśniejsza, cieplejsza i radosna.

Luna ma za sobą już także współprace z artystami zagranicznymi, głównie ze Szwecji i Wielkiej Brytanii. Warto tutaj wskazać utwór “Subterranean“, który powstał w kooperacji z Miss Monique:

Warto też przypomnieć, że to właśnie Luna była pierwszą polską wokalistką zaprezentowaną w ramach Spotify Equal:

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Luna 🌙 (@musicofluna)

Luna THE TOWER – szanse w preselekcjach

Czy Luna ma szansę pojechać do Malmö? Jeszcze przed publikacją singla, wielu wskazywało ją jako możliwą kontrkandydatkę Justyny Steczkowskiej, która jako najbardziej medialna kandydatka jest stawiana w roli faworytki. Wydaje się, że na pewno trafi do finałowego grona preselekcji, które zostanie wybrane ze wszystkich zgłoszeń (a rok temu było ich ok. 300).Opinie na temat “The Tower” są jednak podzielone. Niektórzy internauci wskazują, że utwór jest zbyt popowy i chociaż bardzo przyjemny, to jednak nie pasuje do konkursu Eurowizji.

Wiele osób ceni Lunę przede wszystkim za jej wcześniejszą, bardzo oryginalną twórczość, a “The Tower” nie do końca wykorzystuje jej talent, świetny głos i charyzmę. Wielu fanów chciałoby, aby artystka wystartowała z utworem podobnym choćby do “Blind“:

Przekonamy się jednak jak “The Tower” oceni komisja TVP – w tym roku nie będzie bowiem występów na żywo tak jak w poprzednich preselekcjach. Z powodu zmian w telewizji publicznej komisja wybierze reprezentanta “za zamkniętymi drzwiami”.

Poza Luną i wspomnianą Justyną Steczkowską do preselekcji zgłosili się też inni artyści. Wśród ciekawszych zgłoszeń warto wskazać np. Izabelę Zabielską, zespół Spleenn, czy Marcina Maciejczaka.

Udostępnij na:

Tagi: ,
Zdjęcie w nagłówku: Luna - The Tower jedną z eurowizyjnych propozycji 2024