comment-avatar
Aleksander 'Joul Bex' Meloch
Eurowizja 2024 w tym roku odbędzie się w Szwecji - już wkrótce Polska będzie wybierać swojego reprezentanta. Kto wystartuje?

Eurowizja 2024 będzie już 68. edycją popularnego europejskiego konkursu piosenki – w tym roku finał odbędzie się 11 maja 2024 w szwedzkim Malmö. Wzorem poprzednich lat, w najbliższych tygodniach powinniśmy poznać polskiego kandydata lub kandydatkę, która będzie reprezentować nasz kraj. Kogo Polska zaprezentuje w Malmö?

Eurowizja 2024 Polska wybierze reprezentanta w lutym

Eurowizja 2024 – kogo Polska wyśle do Malmö?

Zmieniona formuła polskich eliminacji

W tym roku jednak kandydata nie wybiorą widzowie – TVP potwierdziła niedawno, że preselekcje będą miały formę zamkniętą. Oznacza to, że wybór reprezentanta rozstrzygnie się za zamkniętymi drzwiami, a wyboru dokona jury.

Rozwiązanie jest kontrowersyjne, oznacza bowiem brak występów na żywo i udziału opinii publicznej w wyborze. Jest to jednak pokłosie ostatnich zmian w TVP wynikających z obecnej napiętej sytuacji politycznej i należy postrzegać to rozwiązanie jako tymczasowe.

Kiedy poznamy polskiego kandydata?

Kandydaci mogą się zgłaszać do 2 lutego do godziny 22:00, zatem dopiero w lutym dowiemy się kto pojedzie reprezentować nasz kraj w Szwecji.Eurowizja 2024 Polska, kto wystąpi w preselekcjach?

Swoją chęć startu w preselekcjach wyraziło spore grono artystów, a niektórzy z nich przedstawili już nawet swoje propozycje utworów. Lista nie jest jeszcze pełna i z pewnością wpłynie jeszcze wile zgłoszeń – w zeszłym roku było ich ponad 300.

Kto zatem szykuje się startu w eliminacjach w tym roku?Eurowizja 2024 – lista potwierdzonych kandydatów w polskich preselekcjach

Oto lista kandydatów, którzy mają wystartować w tegorocznych preselekcjach Eurowizji i przedstawili już opinii publicznej swoje piosenki.

Justyna Steczkowska | WITCH-ER Tarohoro

Jedną z głównych faworytek w tym roku jest Justyna Steczkowska. Piosenkarka przedstawiła swój utwór na żywo podczas “Sylwestra z Dwójką“, który odbył się w Zakopanem 31 grudnia. Utwór nosi tytuł “WITCH-ER Tarohoro” i mocno nawiązuje do elementów słowiańskich. Tekst zawiera liczne słowiańskie “słowa mocy” takie jak np. tytułowe “tarohoro”, “jarga”, “drago”, czy “wese”.

W produkcję zaangażowani byli również m. in. Hotel Torino oraz Carla Fernandes, która ostatnio wystąpiła w utworze “Do gwiazd” razem z Oskarem Cymsem.

Pan Savyan | W Kolorku Amaretto

Pan Savyan to piosenkarz i komik, który swoją muzykę określa jako komediowy pop. Takie też jest “W kolorku amaretto” – to bardzo wpadający w ucho taneczny utwór mający w sobie klimat lat 80 i 90. Spora dawka nostalgii i pozytywnej energii sprawia, że utwór ten z pewnością stanie się hitem niejednej imprezy. Oto klip:

Według artysty inspiracją do stworzenia utworu było przypadkowe zasłyszane zdanie w którym jedna Pani mówiła drugiej o kupnie bluzki “w kolorku amaretto“. Jeśli też nigdy w życiu nie słyszeliście o takim kolorze to prezentuje się on mniej więcej tak:

Kolor amaretto o kodzie #ab6f60

Kolor amaretto o kodzie #ab6f60

Izabela Zabielska | Nowhere To Go

Kolejną ciekawą propozycję przygotowała Izabela Zabielska – wokalistka, tiktokerka, influencerka i ikona LGBT.

Jej utwór “Nowhere to go” charakteryzuje się ciężkim klimatem w którym niektórzy internauci doszukują się podobieństw do Måneskin. W swojej propozycji artystka opowiada o toksycznej relacji dwóch części swojej własnej osobowości. Jest to jedna z ciekawszych kandydatek w tym roku:

Luna | The Tower

Do startu w preselekcjach szykuje się Luna, która swój utwór przedstawiła publicznie dopiero 24 stycznia – w noc poprzedzającą pierwszą w tym roku pełnię księżyca. Nosi on tytuł “The Tower“:

Kim jest Luna? To alt-popowa piosenkarka, która już w 2018 roku nawiązała współpracę z wytwórnią Kayax, a obecnie tworzy pod szyldem Universal Music. Występowała już na krajowych festiwalach takich jak Open’er, Męskie Granie, czy Great September. Jej pseudonim odnosi się do symboliki księżycowej oraz problemu lunatykowania.

Co ciekawe, wystąpiła już w duecie z inną kandydatką w tegorocznych preselekcjach – razem z Justyną Steczkowską stworzyła utwór “Nie mój sen w 2022 roku. Niektórzy właśnie Lunę wskazują jako jedną z faworytek rywalizacji.

Spleenn | Omen

Ciekawy utwór o nietypowej konstrukcji przygotował zespół Spleenn. Jest to zespół z Wrocławia tworzący muzykę elektroniczną, który nie pierwszy raz startuje w preselekcjach.

Ich utwór “Omen” jest bardzo oryginalny, fragmentami nawet nieco dziwny – drum’n’bass, gitara elektryczna, więcej partii instrumentalnych niż wokalu, a do tego klimatyczny klip. Efekt finalny jest bardzo intrygujący i zdecydowanie warto się z nim zapoznać.

Mr Narcissus | Warrior

Kolejna oryginalna propozycja o utwór “Warrior“, którego autorem jest Mr Narcissus. Zdecydowanie warto zapoznać się z tym utworem:

Gabor | Czuję Miętę

Do preselekcji zgłosił się Gabor z utworem “Czuję miętę“. Jest to piosenka, która opowiada o wprowadzeniu do życia elementów baśniowych i niezwykłych, które trwają krótko, ale mimo to zapadają w pamięci na lata.

Anna Jurksztowicz & Chris Schittulli | Varsovie

Kolejna zgłoszona piosenka to nagrany w języku polski i francuskim utwór “Varsovie“. Tekst do utworu stworzył Jacek Cygan.

Dominika Kwiatkowska | To Ja?

W preselekcjach chce wystartować Dominika Kwiatkowska, znana m. in. z występów w chórkach Sylwii Grzeszczak. Piosenkarka od jakiegoś czasu rozwija solową karierę – oto jej eurowizyjna piosenka “To ja?“:

Nita | Thunder

Zamiar uczestnictwa w preselekcjach do Eurowizji wyraziła Nita. Nita to piosenkarka i influencerka, która popularność zdobyła na TikToku. Po pewnym czasie zwróciła na nią uwagę wytwórnia Kayax – pod jej szyldem ukazał się jej debiutancki album “Nitki” promowany m. in. singlem “Wars“.

Nita wystartuje w preselekcjach z piosenką “Thunder“:

Sonia Maselik | A Warrior

Do startu z piosenką “A Warrior” szykuje się też Sonia Maselik. Oto utwór, który swoją premierę miał 26 stycznia:

Assembled | Short Period Of Panic

Wybrane pozostałe utwory:

EDEIN | Twoja Ziemia
Mariusz Wawrzyńczyk | Hipnotyzuj Mnie
Dariusz Blasi | Into The Void
My Friend Casino | Enslave
Arkadiusz Obrzut Postawa | Zabiorę Cię
Paulina Pulikowska i Arrano Mach | I Believe
Żaneta Chełminiak | Na Moment
Arkadia | Verbum
Agnieszka śpiewa | Czerwone Szpilki
Balwako | Bitter Cup
Marcin Szczurski | Energy
Ana. B | FrijaEurowizja 2024 Polska – możliwe kandydatury i spekulacje medialne

Poza już przedstawionymi utworami, nie brakuje artystów na których piosenki wciąż czekamy oraz wielu spekulacji medialnych.

Marcin Maciejczak | Midnight Dreamer lub Wonderful | ?

Chęć udziału w preselekcjach zadeklarował też Marcin Maciejczak, lecz artysta wciąż nie odkrył wszystkich kart. Piosenkarz wybierze jedną z dwóch przygotowanych piosenek – “Midnight Dreamer” lub “Wonderful“. Marcin Maciejczak uważa, że reprezentant kraju nie może pojechać na Eurowizję z przypadkową kompozycją.

Kim jest Marcin Maciejczak? Większy rozgłos uzyskał jako zwycięzca 3. edycji programu The Voice Kids emitowanego przez TVP2 w 2019 roku, a w 2021 wydał swój debiutancki album “Tamte dni“.Natasza Urbańska | Who We Are

Ponownie o wyjazd na Eurowizję zamierza walczyć Natasza Urbańska. Artystka jest prawdziwą weteranką krajowych preselekcji, jednak nigdy nie udało się jej jeszcze wygrać i zaprezentować na europejskiej scenie. Zeszłoroczny występ z piosenką “Lift me up” pozwolił jej na zajęcie dopiero 7. miejsca.

Swoją propozycję przedstawi 8 lutego:

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez NATASZA (@nataszaofficial)

Stasiek Kukulski | World of Liars

Stasiek Kukulski razem z kompozytorem Markiem Mościckim i producentem Bartkiem Skórkiewiczem pracuje nad utworem “World of Liars” z którym wystartuje w tegorocznych preselekcjach. Młody artysta wciąż jednak pracuje nad tym, aby nadać utworowi odpowiedni charakter, zatem na finalny efekt przyjdzie jeszcze poczekać.

Edyta Górniak | ?

Media spekulują o możliwym starcie Edyty Górniak, której występ na Eurowizji w 1994 roku (2. miejsce) wciąż pozostaje najlepszym rezultatem polskiego kandydata na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat.

Sama wokalistka również wiele razy wypowiadała się o chęci powrotu, jednak na ten moment brakuje konkretów, a cała sprawa może się okazać tylko wytworem mediów.

Jan Górka | ?

Chęć startu na Eurowizji wyrażał Janek Górka, czyli zwycięzca ostatniej, 14. edycji programu The Voice of Poland emitowanego przez TVP. Wystąpił on w zespole Lanberry i ostatecznie wygrał finał, który odbył się 25 listopada.

W wywiadach artysta wyrażał chęć startu zdradzając, że ma już nawet gotowy utwór, jednak nie przedstawił go jeszcze publicznie.Jan Majewski | ?

Jan Majewski to młody piosenkarz z Radomia znany z występów w programach “The Voice of Poland” oraz “Szansa na Sukces“. Artysta przewija się w spekulacjach medialnych jako potencjalny kandydat, jednak do ten pory nie potwierdził on swojego udziału.

Dominik Dudek | ?

Dominik Dudek to zwycięzca 13. edycji programu „The Voice of Poland”, który już w zeszłym roku wziął udział w preselekcjach. Zajął wówczas 3. miejsce tuż za Blanką oraz Jannem. Media spekulują o jego ponownym udziałe, jednak na ten moment brakuje konkretów.Pełna lista kandydatów – Eurowizja 2024 Polska

Z pewnością wiele kandydatur jeszcze wpłynie, zatem na finałowe grono będzie trzeba jeszcze poczekać. Warto przypomnieć, że w 2023 roku TVP przyjęła aż ok. 300 zgłoszeń z których potem wybrano finalistów preselekcji.

Pełną, aktualizowaną listę zgłoszeń do preselekcji Eurowizji 2024 można znaleźć tutaj oraz w tym artykule.

Eurowizja 2024 – Polska tylko 3 razy w najlepszej dziesiątce od 1994 roku

Na koniec warto przypomnieć najlepsze wyniki polskich kandydatów w trakcie ostatnich 30 lat – tylko trzy razy udało się wejść do pierwszej 10., wliczając 2. miejsce Edyty Górniak z 1994 roku. Ta statystyka nie wróży dobrze w kontekście rywalizacji w Malmö:

Udostępnij na:

Zdjęcie w nagłówku: Eurowizja 2024 Polska rozpoczyna preselekcje