comment-avatar
Dobromir Meloch
Pierwsze podsumowanie tego roku! Przed wami dziesięć najpopularniejszych polskich albumów, które miały swoją premierę w styczniu. Wśród nich: Dawid Kwiatkowski, Chivas oraz Holak.

Cześć wszystkim! To kolejne podsumowanie w którym przedstawiam wam polskie płyty miesiąca. Styczeń dostarczył nam głównie nowości w gatunku rap/hip-hop, ale dla fanów popu i muzyki alternatywnej również znalazłem coś interesującego. Standardowo, poniżej znajdziecie dziesięć wybranych tytułów oraz link do playlisty na Spotify. Miłego słuchania!

styczeń polskie płyty 2024

okładka: Dawid Kwiatkowski

Polskie płyty Styczeń – TOP 10

1. Dawid Kwiatkowski – Pop Romantyk (19.01)

Dawid Kwiatkowski po dwóch latach powraca z nową płytą. Pop Romantyk dostarczył nam przede wszystkim bardzo dobre, wpadające w ucho utwory jak “Cafe de Paris“, “Taki jak Ty” oraz “Zanim Cię Poznam“. Ogólnie rzecz biorąc, album nie rozczarował, ale też nie zachwycił, co można zaobserwować po statystykach w serwisie Spotify.

Posłuchaj:Cafe de Paris“, “Taki jak Ty“, “Paryski Sen

 

2. Chivas – Deathcore (25.01)

Najnowszy album łódzkiego twórcy to niewątpliwie jedna z najciekawszych premier tego miesiąca (a być może nawet roku!). Jego utwory, łączące elementy rapu, nowoczesnego rocka i mocnej elektroniki, sprawiają, że nowy materiał to jedno z najbardziej unikalnych dzieł na polskiej scenie muzycznej. Płyta ma szansę ci się spodobać, pod warunkiem, że podejdziesz do niej z otwartością na nowe brzmienia i eksperymentalne podejście do tworzenia muzyki.

Posłuchaj:Death note“, “NoWy baTmAN“, “OPIUM!

 

3. Holak – Saska Butik (26.01)

Album “Saska Butik” to czwarta długogrająca pozycja w solowym dorobku Holaka. Tytuł jest ukłonem w stronę warszawskiego osiedla Saska Kępa, a właściwie butiku, który znajduje się obok jego mieszkania na Saskiej. Wśród gości na płycie pojawili się między innymi tacy artyści jak Taco Hemingway, DZIARMA oraz Baranovski.

Posłuchaj:Znalazłem pieniądze“, “4REAL“, “Warsau

 

4. Stan Zapalny – Moje momenty EP (04.01)

Najnowsza płyta Stanu Zapalnego to zapis doświadczeń z podróży (przez życie) z ostatniego roku. Każda z sześciu piosenek na płycie opowiada inną, przeżytą historię i towarzyszące im emocje. Niektóre z nich mogą wydawać się bardziej nostalgiczne niż wcześniejsze produkcje, gdyż właśnie mijający rok, dla tego młodego artysty, był pełen wyzwań i doświadczeń.

Posłuchaj:Tylko na moment“, “Zbieram mile“, “Jak mam się pożegnać

 

5. Szpaku – CERBER EP (06.01)

Dokładnie 6 stycznia w serwisach streamingowych pojawiła się najnowsza EP-ka polskiego rapera zatytułowana “Cerber“. Na płycie znajdziemy 4 utwory, w tym dobrze znany wszystkim “Garfield“, w którym Szpaku zaczepia chłopaków z White Widow. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów muzyki z gatunku rap/hip-hop.

Posłuchaj:Plaster“, “Garfield“, “Animal Planet

 

6. Gedz – ANATEMA (25.01)

Anatema” to muzyczny manifest, w którym Gedz wciela się w rolę buntownika przeciwko obowiązującym normom i wartościom mainstreamu. Album jest odzwierciedleniem artystycznej odwagi, stanowiąc wyzwanie dla utartych schematów, którym polski raper i tak niekiedy sam ulega. W szczególności do gustu przypadł mi kawałek z Quebonafide.

Posłuchaj:GŁUPIE POMYSŁY“, “ROGER MOORE“, “ABONAMENT

 

7. Wczasy – Program EP (12.01)

Duet Wczasy, znany z takich przebojów jak “Dzisiaj jeszcze tańczę“, “Jesteś najlepszy” czy “Tyle słów“, wraca z kolekcją 4 nowych utworów. “Program” To spontaniczne wydawnictwo, które powstało w zaledwie dwa miesiące. Duet stawia tutaj na szczery, emocjonalny przekaz, zarówno w warstwie muzycznej, jak i tekstowej.

Posłuchaj:Matka“, “Chwila“, “Patrzymy”

 

8. Slow’mo – Archiwum EP (12.01)

“Archiwum” to pięć zupełnie nowych kompozycji, które powstawały w międzyczasie z wydanym pod koniec 2022 roku albumem “Wiatr”. Karol Suska i Jasiek Grączyński postanowili znaleźć dla nich odrębną przestrzeń i wydać je dopiero w tym roku. Jeżeli nadal nie kojarzycie tego duetu, to warto nadrobić zaległości – nie pożałujecie!

Posłuchaj:Maratony“, “Henna“, “Piniata

 

9. Filipek – Nadwrażliwość (12.01)

Nadwrażliwość” to nowy album Filipka, który przenosi słuchaczy w podróż przez jego osobiste wspomnienia, marzenia i rozterki. To kompletny krążek, który doskonale balansuje między emocjami a techniką, w efekcie czego każdy utwór jest jak otwarta strona z dziennika artysty.

Posłuchaj:North Face“, “Ciernie”, “Paryż”

 

10. Marissa – Wiosna EP (12.01)

Marissa to wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka oraz członkini grupy producenckiej Hotel Torino. Nowa EP-ka polskiej artystki zawiera trzy piosenki z filmu “Piep*zyć Mickiewicza“, a moją ulubioną została tytułowa ballada gitarowa – “Wiosna“.

Posłuchaj:Wiosna“, “Delete”, “Willy Wonka

 

Styczeń 2024 polskie płyty – playlista

PodsPodobnie jak w przypadku poprzednich podsumowań przygotowaliśmy dla was wyjątkową playlistę z albumami i EP-kami wydanymi w zeszłym miesiącu. Miłego słuchania!


Twój album lub ulubiony artysta nie znalazł się na liście? Zostaw wiadomość w zakładce kontakt lub napisz do nas na naszym oficjalnym koncie na instagramie.

Udostępnij na:

Zdjęcie w nagłówku: okładka: Dawid Kwiatkowski