comment-avatar
Dobromir Meloch
Po dwóch latach przerwy wydawniczej, zespół Coals powraca z nowym polskojęzycznym albumem. Poznaliśmy szczegóły nadchodzącego krążka.

Nowy album zespołu Coals będzie nosić tytuł „Sanatorium” i ukaże się w piątek, 22 marca tego roku, nakładem wytwórni PIAS Recordings. Jak na razie, duet uchylił rąbka tajemnicy, serwując nam trzy single — „Dzwony”, „Nowy świat” oraz „Plaza”.

coals sanatorium plaza

Katarzyna Kowalczyk i Łukasz Rozmysłowski fot. materiały promocyjne


Coals zapowiadają nowy album – szczegóły

Na „Sanatorium” pojawi się aż 14 premierowych utworów. Co ciekawe, album został całościowo stworzony przez Coals, a na jednej piosence można usłyszeć gościnnie Huberta, którego klimatyczne, cloudowe single nuciła w zeszłym roku znaczna część kraju. Zespół wyraźnie się rozwija: eksploruje różne konwencje muzyczne, tworzy interesujące wizualne kompozycje oraz eksperymentuje z własnym stylem.

Tym razem Coals zapraszają nas do swojego „Sanatorium”, gdzie w gąszczu niepokojących, nokturnowych i nieco nostalgicznych dźwięków oraz pejzaży, pojawia się nadzieja na lepsze jutro. To trochę polskojęzyczna kontynuacja klimatów z albumu „docusoap”, ale jak na Coals przystało – jest tu sporo nowych, charakterystycznych elementów. Z albumu często wyłaniają się nietypowe, połamane rytmy, czy zabawy z wokalem i jego processingiem. Dużo tu działających na wyobraźnię symboli – wielkie mapy wiszące w sali geograficznej, rosa zastygła na szybach, czy plastikowy smok w galerii handlowej. Ojczysty język, w jakim przywołano te reminiscencje, skraca dystans i sprawia, że cała płyta łatwo wpada w znacznie intymniejsze tony. Dodatkowo, odniesienia do kultury masowej, takie jak poranne pasmo telewizyjne podczas ferii czy nawiązanie do serialu „White Lotus”, dodają pewnego kontekstu tej muzycznej podróży. — możemy przeczytać w oficjalnej notce prasowej.

Okładkę do albumu stworzył uzdolniony artysta i fotograf Marccelo Gaska, specjalizujący się w tajemniczych i onirycznych fotografiach, w których szczególną uwagę przywiązuje się do malarskiego oświetlenia oraz kompozycji inspirowanych minionymi epokami. Co więcej, kosmiczną typografię na płycie zaprojektowała utalentowana graficzka Kasia Worek.

coals sanatorium okładka

oficjalna okładka płyty „Sanatorium”

Tracklista:

1. Nowy świat
2. Duuuch
3. Plaza
4. Primabalerina feat. Hubert.
5. Reflektory 3:00
6. W Południe
7. Ferie x lat temu
8. Veronica 2
9. Kurort
10. Wuj
11. Czar
12. Batalija
13. ^.^ bryza
14. dzwony

Płyta w fizycznej formie, wydana na żółtym winylu, trafi do sklepów 19 kwietnia. Już teraz istnieje możliwość zamówienia jej w przedsprzedaży tutaj.


Coals – trasa koncertowa Sanatorium Tour

Miast będzie dokładnie siedem — inauguracyjny koncert w Polsce odbędzie się już 12 kwietnia w Katowicach, po czym duet odwiedzi między innymi Gdańsk, Poznań i Kraków, a trasę zakończy finałowym koncertem we Wrocławiu 16 maja. Z pewnością rozczarowani będą fani z Łodzi, Szczecina czy Lublina – są to niektóre miasta, których zabrakło na liście. Oto pełna rozpiska:

15.03 Drezno, Zentralwerk / bilety
12.04 Katowice, Piąty Dom / bilety
18.04 Gdańsk, Drizzly Grizzly / bilety
19-20.04 Poznań, NEXT FEST Festival /bilety
27.04 Kraków, Zaścianek / bilety
10.05 Warszawa, Hydrozagadka /bilety
16.05 Wrocław, Stary Klasztor / bilety

sanatorium tour

plakat promujący trasę Sanatorium Tour


Coals – o zespole

Coals to polski duet muzyczny, który tworzy muzykę z pogranicza elektroniki, indie popu i alternatywy. Zespół został założony przez Kasię Kowalczyk i Łukasza Rozmysłowskiego w 2014 roku. Ich charakterystyczny brzmieniowy styl wyróżnia się mistyczną atmosferą i hipnotycznymi melodiami, które często są podkreślane przez delikatne, a zarazem intensywne wokale Kasi.

Udostępnij na:

Tagi: ,
Zdjęcie w nagłówku: Coals fot. materiały promocyjne