comment-avatar
Dobromir Meloch
Czas na kolejne podsumowanie. Przed wami dziesięć najpopularniejszych polskich albumów, które miały swoją premierę w marcu. Wśród nich: Klaudia Szafrańska, Coals oraz duet KARAŚ/ROGUCKI.

Cześć wszystkim! Nadszedł czas na kolejne zestawienie z cyklu „Polskie płyty miesiąca 2024”. Marzec przyniósł nam głównie nowości od mniejszych twórców, dlatego fani muzyki alternatywnej i miłośnicy odkrywania nowych brzmień powinni być usatysfakcjonowani! Tak jak zawsze, poniżej znajdziecie dziesięć wybranych albumów oraz link do playlisty na Spotify. Miłego słuchania!

marzec polskie płyty

Okładka: Klaudia Szafrańska


Polskie płyty Marzec 2024 – Najpopularniejsze tytuły

1. Klaudia Szafrańska – Ko-oddech (22.03)

Klaudia Szafrańska, młoda wokalistka, znana głównie z duetu XXANAXX oraz licznych współprac z renomowanymi artystami, takimi jak Quebonafide, Ten Typ Mes, VNM, Rasmentalism, Marika czy Pawbeats wydała w tym miesiącu swój debiutancki album. „Ko-oddech” to 10 opowieści o Klaudii, jej drodze do kobiecości, miłości do siebie, tęsknotach, trudach i radościach. Całość okraszona została delikatnym wokalem artystki, który towarzyszy elektronicznym dźwiękom uzupełnionym o brzmienie żywych instrumentów.

Posłuchaj: “Analog”, “Niedoskonały”, “Głód”

 

2. KARAŚ/ROGUCKI – Atlas Iskier (01.03)

W odróżnieniu od poprzednich albumów – “Ostatniego Bastionu Romantyzmu” oraz “Czułych Kontyngentów” – miłość już nie leczy, nie ratuje. Tym razem artyści mówią o miłości jak o ucieczce przed samotnością, opowiadają o tym uczuciu w kontekście desperacji i próby zapełnienia pustki. W muzyce z trzeciej płyty KARAŚ/ROGUCKI słuchać smutek, żal i mrok, ale zza ciężkich syntezatorowych dźwięków wyziera także wdzięczność, czułość czy nadzieja – co przyniesie jutro?

Posłuchaj: “Pusty pixel”, “Houston”, “Zaopiekuj się mną”

 

3. Coals – Sanatorium (22.03)

Po dwóch latach przerwy wydawniczej jako Coals (przy okazji trafił się rework ,,Taka to zima”), duet częstuje słuchaczy nowym krążkiem ,,Sanatorium”, który składa się z czternastu, onirycznych utworów. Co ciekawe, album został całościowo stworzony przez Coals, a na jednej piosence można usłyszeć gościnnie Huberta, którego klimatyczne, cloudowe single nuciła w zeszłym roku znaczna część kraju. Formacja zdecydowanie nie stoi w miejscu: żongluje konwencjami, bawi się warstwą wizualną i eksperymentuje ze swoim stylem.

Posłuchaj: “dzwony”, “nowy świat”, “duuuch”

 

4. Rozen – Róża (22.02)

Róża” – drugi studyjny album zespołu Rozen, to muzyczna podróż przez świat skomplikowanych relacji i nostalgicznych wspomnień. Płyta zespołu jest fabularną opowieścią o tęsknocie za tym co było i za tym co być mogło. Z każdym utworem odkrywamy kolejne szczegóły poruszającej historii dwójki bohaterów, którzy po latach ponownie spotykają się w malowniczej polskiej wsi.

Posłuchaj: “Letniaczek”, “Ptaki”, “Ból i drama”

 

5. Chłodno – Ciepło (21.03)

Duet Chłodno oddaje na ręce fanów wyczekany, debiutancki album “Ciepło“. To album, który jest zapisem ich dotychczasowej muzycznej drogi, na którym znajdziemy uniwersalne historie dotykające każdego z nas. Julia Zastryżna (wokal, teksty) i Szymon Pałyz (teksty, muzyka, produkcja) zabierają nas na spotkanie z relacjami, zarówno z bliskimi jak i samymi sobą.

Posłuchaj: “Na dłużej”, “Siebie mi daj”, “Nie mów nic”


Taco Hemingway wystąpi w czerwcu na PGE Narodowym! [DATA, BILETY]

 

6. Człowiek – Nowy Gotham (01.03)

Szum to wyjątkowo dynamiczne dzieło składające się z 8 utworów, które wciągają odbiorcę w wir syntezatorowych brzmień. To płyta bardzo konceptualna, aktualna i współczesna, choć będąca jednocześnie sygnałem końca pewnej epoki. Odbiorca bywa w niej hologramem, który jest zaproszony do wchodzenia w coraz to nowsze, muzyczne warstwy odsłaniające coraz to głębsze znaczenie kryjące się za poszczególnymi utworami.

Posłuchaj: “Nowy Gotham”, “Lewitowanie”, “Pomniki”

 

7. Wrona – Absurdalia EP (01.03)

Po udanym debiucie i albumie “SEN O SMAKU LUKRECJI” WRONA rusza w dalszą międzygatunkową podróż. W swojej nowej erze artystka odkrywa swoją mroczną stronę i odważnie eksploruje tematy związane z dojrzewaniem czy feminizmem, serwując słuchaczom bezkompromisowe i szczere do bólu kompozycje.

Posłuchaj: “Trigger”, “Kryzys Tożsamości”

 

8. Przyłu – Leon (15.03)

LEON” to nowa płyta Bartka. Bartek stworzył tę płytę jako wolny człowiek. Zaczął pracować nad nią dla siebie, lecz w rezultacie skończył ją dla swoich fanów. Jest to wypadkowa ostatnich dwóch lat jego życia, relacji i doświadczeń. Żaden z kawałków na tej płycie nie jest przypadkowy.

Posłuchaj: “lecę”, “serce”, “nastroje”

 

9. Mata – CBW Mixtape (20.03)

Projekt CBW MIXTAPE nie jest jednorazową akcją. Ma on pojawiać się co roku, łącząc reprezentantów undergroundowej sceny z mainstreamem, tworząc tym samym miejsce dla młodych i utalentowanych artystów. Na tegorocznym mixtapie pojawiło się aż 17 nowych kawałków, w których udział wzięło wielu interesujących gości.

Posłuchaj: “CA$H READY”, “motherlode”, “szare łzy”

 

10. PG$ – PG$ EP (08.03)

Długo wyczekiwany wspólny album Young Leosi i bambi. Na PG$ – bo taką nazwę nosi ten projekt – składa się sześć utworów, w tym dobrze znany wszystkim kawałek “BFF“. Materiał ukazał się nakładem wytwórni Baila Ella Records.

Posłuchaj: “BFF”, “Przester”, “Double Match”


Marzec 2024 polskie płyty – playlista

Czy sprawdziłeś/aś już nasze poprzednie podsumowanie? Jeżeli nie, koniecznie nadrób zaległości! Poniżej zamieszczam naszą wyjątkową playlistę z albumami i EP-kami wydanymi na przestrzeni tego miesiąca. Miłego słuchania!

Twój album lub ulubiony artysta nie znalazł się na liście? Zostaw wiadomość w zakładce kontakt lub napisz do nas na naszym oficjalnym koncie na instagramie.

Playlista Kwiecień 2024 – Polskie Płyty już na Spotify. Aktualizacje w każdy piątek. Zostaw obserwację żeby być na bieżąco!

Udostępnij na: