comment-avatar
Dobromir Meloch
Co muzycznie przyniósł nam ten miesiąc? Przed wami dziesięć najpopularniejszych polskich albumów, które miały swoją premierę w lutym. Wśród nich: Tomasz Makowiecki, Baranovski oraz SKUBAS.

Cześć wszystkim! Nadszedł czas na kolejne zestawienie z cyklu „Polskie płyty miesiąca”. Mimo że luty to najkrótszy miesiąc w roku, nie zabrakło w nim miejsca dla wielu interesujących artystów i nowości muzycznych. Tak jak zawsze, poniżej znajdziecie dziesięć wybranych albumów oraz link do playlisty na Spotify. Miłego słuchania!

luty polskie płyty 2024

okładka: SKUBAS i Dawid Tyszkowski


Polskie płyty Luty 2024 – Najpopularniejsze tytuły

1. SKUBAS – W Ogień (16.02)

Po ponad trzech latach od premiery albumu „Duch”, Skubas oddaje słuchaczom swoje nowe długogrające wydawnictwo. Płyta o tytule „W ogień”, zapowiadana genialnym singlem „Co i tak nadejdzie” z gościnnym udziałem Dawida Tyszkowskiego, to jedna z najbardziej docenianych pozycji w jego dorobku.

Ogień to symbol ciepła, życia, przetrwania, ale także spalania się, pożądliwości, nietrwałości. Z drugiej strony – ogień wieczny to miłość, która nigdy nie gaśnie.

Posłuchaj: “Co i tak nadejdzie”, “Rdza”, “Ocean”

 

2. BARANOVSKI – Ucieczki i powroty (16.02)

Ucieczki i powroty” to trzeci, a zarazem najbardziej udany album Baranovskiego. Pierwszym zwiastunem nowego krążka był wydany jesienią 2022 roku singiel „Joker”. Kolejnymi utworami były „Chcę być sobą” i „Sierpień”. Szczególnie ta ostatnia świetnie poradziła sobie w radiu, stając się jedną z najpopularniejszych polskich piosenek jesieni 2023 roku.

Posłuchaj: “Ucieczki i powroty”, “Rakieta”, “Iskry”

 

3. Tomasz Makowiecki – Bailando (16.02)

Tomasz Makowiecki od prawie dekady odpowiadał fanom i dziennikarzom na jedno uporczywie zadawane pytanie: kiedy płyta? Odpowiadał, że będzie – i słowa dotrzymał! Na długo wyczekiwanym „Bailando” znalazło się dziesięć utworów w tym m.in „Na paluszkach” z gościnnym udziałem Julii Wieniawy czy „Nie ma nas” w duecie z Kasią Nosowską.

Posłuchaj: “Warszawa Wschodnia”, “Jadę metrem”, “Lato w mieście”

 

4. Kukon – Organic Human (16.02)

Bez wątpienia jedna z najważniejszych rapowych premier tego miesiąca. „Organic Human” to opowieść o ludzkiej naturze, pełnej sprzeczności i złożoności, przedstawiona w dźwiękach i słowach. Na płycie gościnnie pojawili się m.in: Brodka, Faustyna Maciejczuk oraz Schafter.

Posłuchaj: “adderall”, “happy birthday”, “cracow shit”

 

5. ARS LATRANS Orchestra – Noir (23.02)

Nowy album ARS LATRANS Orchestra zabierze was w słodko-gorzką podróż do mrocznych ulic miasta, gdzie świat realny zaciera się ze snem, historie te są pełne napięcia, niepewności, samotności oraz moralnych dylematów.

Posłuchaj: “Czy ty też tak masz?”, “Boję się”, “Niepokoje”


Jakie nowe płyty 2024? Co szykują krajowi twórcy na nadchodzący rok? [SPRAWDŹ TUTAJ]

 

6. PAULA ROMA – Ta, co płonie z Miłości (09.02)

Ta, co płonie z Miłości” to idealna propozycja nie tylko na Walentynki. Płyta ta stanowi naturalne stylistyczne przedłużenie poprzedniego albumu, choć zdecydowanie przyprawiona została o bardziej różnorodne brzmienie instrumentalne oraz odważniejsze partie wokalne.

Posłuchaj: “Mruga mi serce”, “Śmiało”, “Płonę”

 

7. oysterboy – Chciałbym mieszkać nad morzem EP (09.02)

Powyższa EP-ka to zbiór szczerych, prostych piosenek w klimacie indiepop. Zatopiony w nostalgii, poznański artysta wylewa swoje osobiste emocje w postaci bliskich sercu surowych brzmień. Prawdziwe opowieści o marzeniach, zwątpieniu w siebie i depresji, ale jednocześnie nadziei, miłości do morza i pięknych chwil w życiu.

Posłuchaj: “czasy”, “do chmury”, “nadaję się tylko do spania”

 

8. OSQAR – LAST CALL MIXTAPE (22.02)

Na LAST CALL MIXTAPE znajdziemy kilkanaście świeżych utworów, nieoczywiste połączenia, przekrój emocji i różnorodność stylistyczna, spajającą się w jedną, zaskakującą całość, ukazująca różne wizję młodego artysty. Melodyjny wokal OSQARA mogliśmy również usłyszeć na płycie Oki’ego „PRODUKT47” w utworze „Fresh Water Soda”.

Posłuchaj: “Chcę być sobą”, “Gubię słowa”, “Diamentowy chain”

 

9. Under The Shower – Pastalament (09.02)

Debiutancki album Under The Shower to swoisty zapis historii zespołu. Młodzi artyści już podczas liceum stworzyli tytułowy utwór „Pastalament”. W ciągu kolejnych 6 lat ciężko pracowali nad wieloma piosenkami, a na album trafiły te najbardziej wyjątkowe.

Posłuchaj: “Uciekam Znową Nocą”, “Ściany”, “Bond”

 

10. Barnim – Kwiaciarka EP (09.02)

Barnim jest już teraz uznawany za jednego z najbardziej obiecujących artystów młodego pokolenia. Na najnowszej EP-ce znajdziecie pięć premierowych utworów, w tym tytułową „Kwiaciarkę”, w której artysta śpiewa o miłości, delikatności i pięknie, które rozkwita w najbardziej niespodziewanych miejscach.

Posłuchaj: “Fioletowe Niebo”, “Niepoważny”, “Dość”


Luty 2024 polskie płyty – playlista

Czy sprawdziłeś/aś już nasze poprzednie podsumowanie? Jeżeli nie, koniecznie nadrób zaległości! Poniżej zamieszczam naszą wyjątkową playlistę z albumami i EP-kami wydanymi na przestrzeni tego miesiąca. Miłego słuchania!

Twój album lub ulubiony artysta nie znalazł się na liście? Zostaw wiadomość w zakładce kontakt lub napisz do nas na naszym oficjalnym koncie na instagramie.

Playlista Marzec 2024 – Polskie Płyty już na Spotify. Aktualizacje w każdy piątek. Zostaw obserwację żeby być na bieżąco!

Udostępnij na:

Zdjęcie w nagłówku: okładka: SKUBAS i Dawid Tyszkowski