comment-avatar
Dobromir Meloch
To był kolejny udany miesiąc! Przed wami zestawienie najciekawszych polskich albumów, które miały swoją premierę w listopadzie.

Listopad kończy się za trzy dni, a ostatni piątek już dawno za nami, dlatego uważam, że to dobry moment, aby przedstawić Wam najważniejsze polskie płyty tego miesiąca. Podobnie jak poprzednim razem, znajdziecie tutaj dziesięć wybranych tytułów oraz link do naszej playlisty. Miłego słuchania!

listopad polskie płyty

Listopad – polskie płyty 2023 / okładka: Oskar Cyms


Polskie płyty listopad – TOP 10

1. Oskar Cyms – Nigdy wcześniej (17.11)

Oskar to niewątpliwie jedna z najciekawszych postaci na obecnym rynku muzycznym. Jego debiutancki album “Nigdy wcześniej” nie zawiódł mnie, ani nie zaskoczył – zawiera dokładnie to, czego się spodziewałem. Oprócz dobrze znanych hitów jak “Niech mówią” czy “Daj mi znać” pojawiło się tutaj miejsce dla kilku przeciętniaków-zapychaczy które niestety, nie wniosły do albumu nic świeżego. Mimo wszystko uważam, że warto zapoznać się z najnowszym materiałem oraz samą osobą Cymsa – chłopak ma duży potencjał!

Posłuchaj: “Na niebie”, “Nigdy wcześniej”, “I’m sorry”

2. Mery Spolsky – Erotik Era (10.11)

Trzeci album Mery Spolsky to dosyć kontrowersyjna i wyzywająca pozycja. Niektórzy słuchacze będą doceniać artystkę za odwagę w poruszaniu trudnych tematów i prowokacyjny styl albumu. Inni natomiast mogą postrzegać go jako kicz i przekroczenie granic dobrego smaku. Jedno jest pewne – “Erotik Era” to spójny i przemyślany album oferujący wiele interesujących elektronicznych brzmień. Sprawdźcie sami!

Posłuchaj: “Maria przed ołtarzem”, “Polskie chłopaky”, “Playboy”

3. Michał Szpak – Nadwiślański mrok (24.11)

W ostatni piątek listopada światło dzienne ujrzał długo wyczekiwany album Michała Szpaka. “Nadwiślański Mrok” to swego rodzaju nowy początek, a także możliwość rozliczenia się z przeszłością i trudnymi emocjami artysty. Na płycie znajdziecie wiele ciekawych utworów utrzymanych w artystycznym, nieco mrocznym klimacie. Polecam przesłuchać od początku do końca.

Posłuchaj: “We Need a Coco”, “Gaja”, “Hiob”

4. Kortez – Naucz mnie tańczyć (10.11)

Trzeci studyjny album Korteza to 8 piosenek o rzeczach najważniejszych i ostatecznych. “Naucz mnie tańczyć”, trochę jak u Hitchcocka, rozpoczyna się od trzęsienia ziemi, a potem z każdym utworem napięcie rośnie. Jego kulminacją jest w pełni autorskie, a zarazem niezwykle poruszający utwór “Znikam” o ładunku emocjonalnym debiutanckiego “Zostań”.

Posłuchaj: “Gdy nie ma już mnie”, “Ziemia niczyja”, “Naucz mnie tańczyć”

5. Dawid Tyszkowski – Mój kot zaginął i już raczej nie wróci (17.11)

Debiutancki album długogrający Dawida Tyszkowskiego to historia o tęsknocie, miłości, dzieciństwie, rodzinie, a także o nas samych. Nowy materiał to połączenie świeżego i pełnego emocji brzmienia z chwytliwymi melodiami i poruszającymi tekstami. Jak przyznaje sam artysta “Mój kot zaginął i już raczej nie wróci” to największy i najbardziej złożony projekt, który przyszlo mu stworzyć.

Posłuchaj: “Wiem, że ci ciężko“, “Chłopaki”, “Nie poznaję cię”

6. Zuza Baum – Sny EP (23.11)

Najnowszy album Zuzy nie tylko ujawnia jej wrażliwość, ale również wielowarstwowość sztuki oraz osobisty język muzyczny, który można określić jako fuzję soulu i hip-hopu. EP-ka “Sny” to także pierwsze wydawnictwo artystki, w którym usłyszycie utwory śpiewane w języku polskim.

Posłuchaj: “River”, “Sen”, “Project Away”

7. LemON – Piątka (24.11)

Na ten album fani musieli czekać grubo ponad 6 lat. Piąty album studyjny, nazwany po prostu “Piątka”, to nowa odsłona twórczości LemON. Nie zabrakło tutaj nowych brzmień, utworów pełnych emocji a nawet zmian w składzie zespołu. Krążek idealny dla osób które cenią sobie delikatność, czułość i ciepło w muzyce.

Posłuchaj: “Dużo Ciebie Mi”, “Ufo”, “Wiśnie”

8. Bryska – Biorę wdech (hikikomori) (24.11)

Bryska powróciła z drugim albumem studyjnym “Biorę wdech (hikikomori)”. Album ten wypełniłam kontrastami, które spierały się we mnie od jakiegoś czasu. Tym co kolorowe – miłością, radością, marzeniami i tym co mroczne – smutkiem, samotnością. Wyraziłam to w jedynej formie jakiej potrafię – dźwiękiem, słowem, obrazem – mówi artystka.

Posłuchaj: “Echo”, “Niezapominajka”, “Running”

9. Bambi – In real life (17.11)

Debiutancki longplay “In real life” został wydany 17 listopada pod szyldem wytwórni Baila Ella Records. Krążek opowiada o drodze młodej artystki oraz emocjach które towarzyszyły jej w trakcie jego tworzenia. Streszcza on również część wydarzeń od początków jej kroków na polskiej scenie muzycznej. Utwory są różnorodne – od klasycznego już dla Bambi energetycznego Trapu po emocjonalne pełne przemyśleć rapowe ballady.

Posłuchaj: “Millie Walky”, “Irl”, “Grawitacja”

10. Ochman – Testament (17.11)

Drugi album studyjny “Testament” jest zapisem osobistych przeżyć i obserwacji artysty. Krystian porusza na nim głównie tematy związane z relacjami, poszukiwaniem dialogu, zrozumienia i akceptacji. Ochman, tak jak w przypadku swojego pierwszego krążka, kontynuuje eksperymenty w warstwie muzycznej, balansując pomiędzy różnymi gatunkami.

Posłuchaj: “Telefony”, “Rozmyty obraz”, “8ball”


Listopad 2023 polskie płyty – playlista

Miesiąc temu na naszej stronie pojawiło się podsumowanie polskich płyt października. Zestawienie oraz udostępniona przez nas playlista spotkały się z pozytywnym odbiorem wśród naszej społeczności, co zmotywowało nas do kontynuowania tej serii. Dziękujemy za wsparcie i zachęcamy do odsłuchu oraz obserwowania naszych playlist na profilu Spotify.

Twój album nie znalazł się na liście? Zostaw wiadomość w zakładce kontakt.

 

Udostępnij na:

Zdjęcie w nagłówku: Listopad - polskie płyty 2023 / okładka: Oskar Cyms